Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
Aralık ayı asayiş bülteni
 
 
 
 
15 Kasım 2016 - 14 Aralık 2016 tarihleri arasında Asayiş Şube Müdürlüğü Faaliyetleri
 
Cinayet Büro Amirliği: Meydana gelen (2) kasten öldürme olayında gözaltına alınan (5) şüpheliden (4)’ü tutuklandı;  (1) taksirle öldürme olayında gözaltına alınan (2) şüpheli tutuklandı; (3) kasten yaralama olayında gözaltına alınan (6) şüpheliden (4)’ü tutuklandı. Olaylarda (1) adet tabanca, (2) adet tüfek elde edildi.
 
Gasp Büro Amirliği: (4)’ü yağma, (3)’ü kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, (1)’i tehdit, (1)’i şantaj, (1)’i görevi kötüye kullanma ve (1)’i iftira olmak üzere işlem yapılan (11) olayda yakalanan (22) şahıstan (2)’si tutuklandı, (1) şahıs hakkında adli kontrol kararı verildi.
 
Ahlak Büro Amirliği: (3)’ü fuhşa teşvik, aracılık veya zorlama; (7)’si çocuğun cinsel istismarı; (2)’si kumar oynanması için yer ve imkân sağlama ve (1)’i 1072 Sayılı Rulet, Tilt, Langırt ve Benzeri Oyun Alet ve Makinaları Hakkında Kanun’a muhalefet olmak üzere  (13) olaya adli; (24) fuhuş olayına idari işlem yapıldı. İdari işlem yapılan fuhuş olayından (60), adli olaylardan (16) şahıs olmak üzere yakalanan (76) şahıstan (3)’ü tutuklandı, (1) şahıs hakkında adli kontrol kararı verildi.
 
Hırsızlık Büro Amirliği: (27)’si ikametten hırsızlık, (3)’ü işyerinden hırsızlık, (12)’si otodan hırsızlık, (1) hayvan hırsızlığı olmak üzere işlem yapılan (45) olayda yakalanan (33) şahıstan (20)’si tutuklandı, (6) şahıs hakkında adli kontrol kararı verildi.
 
Oto Hırsızlık Büro Amirliği: (21)’i oto hırsızlığı, (8)’i motosiklet hırsızlığı olmak üzere toplam (29) olay meydana geldi. İlimizden çalıntı olan (19) oto, (5) motosiklet bulunarak müştekilerine teslim edildi. Olaylar ile ilgili yakalanan (19) şüpheli şahıstan (3)’ü tutuklandı, (1) şahıs hakkında denetimli serbestlik kararı verildi.
 
Aranan Şahıslar Büro Amirliği: İlimizde haklarında çeşitli suçlardan dolayı yakalama ve UYAP aranması bulunan (445) şahıs yakalanarak adli mercilere sevk edildi. Yakalanan şahıslardan (127)’si tutuklandı.
 
Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği: (10)’u dolandırıcılık, (2)’si kapkaç, (1)’i güveni kötüye kullanma, (1)’i yankesicilik olmak üzere işlem yapılan (14) olayda yakalanan (13) şahıstan (9)’u tutuklandı (1)’i hakkında adli kontrol kararı verildi.
 
Kayıp Şahıslar Büro Amirliği: Kayıp müracaatı alınan (81) şahıstan (75)’i bulundu. (6) kayıp şahsın arama çalışmalarına devam edilmektedir.
 
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
 
 
 
 
 
15 Kasım 2016 - 14 Aralık 2016 tarihleri arasında Çocuk Şube Müdürlüğü faaliyetleri
 
İlimizde ana caddelerde, kavşaklarda ve halkın yoğun olarak bulunduğu yerlerde mendil satan, araba camı silerek dilencilik yapan, yayaları ve sürücüleri taciz ederek para vermeye zorlayan, tartıcılık yapan ve kağıt toplayan çocuklara yönelik yapılan çalışmalar neticesinde tespit edilen (6) çocuğun ailesine, Türk Ceza Kanununun 233. maddesinde belirtilen “Aile Hukukundan Kaynaklanan Yükümlülüğün” ihlali fiilinden işlem yapılarak adli makamlara sevk edildi. 15-18 yaş aralığındaki (43) çocuğa Kabahatler Kanunun ilgili maddesinden cezai işlem uygulandı.
Çocuklarımızın geleceğini teminat altına almak, toplumun huzur ve güvenliğini sağlamak, eğitimlerini devam ettirmek için kamuoyunu rahatsız eden dilenciliği önleme çalışmaları devam etmektedir.
 
İl merkezinde bulunan (91) internet salonu denetlendi, denetleme neticesinde herhangi bir suç ve suç unsuruna rastlanılmadı.
 
2016-2017 Eğitim/öğretim yılının sonuna kadar devam edecek olan “Güvenli Okul-Güvenli Eğitim Projesi” Valilik Makamının 20/09/2016 tarihli olurlarıyla uygulanmaya başlandı. Öğrenci ve öğretmenlerimizin huzur ve güvenliğinin sağlaması amacıyla denetim/kontroller sürekli olarak devam edecektir.
 
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
 
 
 
 
 
 
15 Kasım 2016 - 15 Aralık 2016 tarihleri arasında Güvenlik Şube Müdürlüğü Faaliyetleri
 
 
556 Markaların Kanunu ile ilgili olarak (14) olayda (15) şahsa, 5846 Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ile ilgili olarak (26) olayda (27) şahsa, Cumhurbaşkanına Hakaret suçuyla ilgili olarak (4) olayda (5) şahsa, Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik Suçundan  (2) olayda ( 2 ) şahsa işlem yapıldı.
 
(13)’ü basın açıklaması, (14)’ü genel kurul kongre olmak üzere toplam (27)  konunun işlem ve takibi yapıldı.
 
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
 
 
 
 
 
 
TOPLUM DESTEKLİ POLİSLİK ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
        
 
            Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü olarak İlimizde halen dokuz tane aktif projemiz devam etmektedir. Bunlar;
 
1.      Silah Atmayalım Yaşamları Karartmayalım
2.      Pencerem Kapım Güvenli Yapım
3.      Sıcak Yuvam
4.      Dilenciliği Meslek Edindirmeyelim
5.      Telefonla Dolandırıcılık Mağduru Olmayalım
6.      Öğrencilerimiz Geleceğimiz
7.      Trafikte Eğitimli Çocuklar
8.      İpeksi Dokunuş ile Sokaktan Madalyaya Uzanan Eller
9.      ÇOGEP (Tükenmez Kalemle Yazılan Düşler) 
 
Toplum Destekli Polislik faaliyetleri kapsamında; Mahalle Polislerimizce sorumluluk alt bölgelerinde 15 Kasım - 15 Aralık tarihleri arasında; öğrencilere yönelik 12, resmi kurum ve kuruluşa yönelik 6, esnafa yönelik 1, okul aile birliğine yönelik 2 olmak üzere toplamda 21 bilgilendirme toplantısı yapılmış, toplantılara 1290 kişi katılmış, 65 taziye, 117 hane, 513 işyeri, 212 okul ziyareti, 95 resmi kurum, 47 özel kurum, 84 umuma açık istirahat ve eğlence yeri ile 1158 yüz yüze ziyareti yapılmış, yapılan bu ziyaretler kapsamında 7739 vatandaşımız ile görüşülerek 2345 adet bilgilendirme broşürü dağıtılmıştır.
 
ÇOGEP Projesi kapsamında Kocasinan, Melikgazi ve Talas ilçelerinde toplam 10 okula 200 adet Talim Terbiye Kurulu tarafından onaylı Kitap dağıtılmıştır. Kocasinan Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ve Emniyet Müdürlüğü tarafından imzalanan protokol ile 13 engelli vatandaşımıza El Becerileri Teknolojisi alanında 232 saatlik kurs açılmış ve halen devam etmektedir. Toplam 5 okuldan 300 öğrencinin katıldığı Rol Model çalışması Kadir Has Kongre Merkezi Salon Erciyes’te gerçekleştirilmiştir. Rol Model Etkinliğine katılımcı olarak Şehit, Gazi, Dul ve Yetimler Derneği Kayseri İl Başkanı Sayın Ali YAVUZ ve Milletvekili, Yazar, Eğitimci ve Yapımcı Operatör Doktor Sayın Kemal TEKDEN katılmış ve konuşma yapmışlardır. Melikgazi İlçesi İbrahim Tennuri Ortaokulunda zenginleştirilmiş Kütüphane yapımı tamamlanmış ve Şehit Polis Memuru Murat BOYRAZ’ ın ismi verilmiş ve İl Emniyet Müdür Yardımcısı Sayın Mehmet Ali HASAN KÖSE, Melikgazi İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Tuncay DEMİR, Toplum Destekli Polislik Şube Müdür Vekili Sayın İrfan SANCAR, Şehit Polis Memuru Murat BOYRAZ’ ın ailesi, Okul idarecileri ve öğrencilerin katılımı ile açılışı yapılmıştır. Anaokulu, İlkokul, Ortaokul ve Liselerde Polislik Mesleğinin tanıtımı, Trafik kuralları, Genel Asayiş ve Güvenlik konularında eğitim vermeyi amaçlayan proje faaliyetinde 15 Kasım 2016 ve 15 Aralık 2016 tarihleri arasında toplam 43 okula gidilmiş ve yaklaşık 3440 öğrenciye bilgilendirme yapılmıştır.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
 
 
 
 
TRAFİK DENETLEME ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 
Müdürlüğümüz trafik ekiplerince ilimizde yapılan uygulamalarda, (25086) araç kontrol edildi. Eksikliği görülen (5685) araç sürücüsüne trafik idari para cezası karar tutanağı tanzim edildi. Alkollü araç kullanmaktan ve 100 Ceza Puanını doldurmaktan  (61) sürücünün sürücü belgesine geçici olarak el konuldu. (316) araç çeşitli suçlardan trafikten men edildi.
 
Sorumluluk alanında, belirtilen dönem içerisinde (2)’si ölümlü, (232)’si yaralanmalı ve (361)’i maddi hasarlı olmak üzere (595) adet trafik kazası meydana geldi. Kazalarda (2) vatandaşımız hayatını kaybetti, (361) vatandaşımız yaralandı.
 
 
BÖLGE TRAFİK DENETLEME ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 
Trafik denetimlerinde kontrol edilen  (15470) araçtan eksiği veya kural ihlali tespit edilen (6674) araç sürücüsüne trafik idari para cezası karar tutanağı tanzim edildi. Alkollü araç kullanmaktan ve 100 Ceza Puanını doldurmaktan  (5) sürücünün sürücü belgesine geçici olarak el konuldu. (230) araç çeşitli suçlardan trafikten men edildi.
 
Sorumluluk alanında, belirtilen dönem içerisinde (26)’sı yaralanmalı ve (45)’i maddi hasarlı olmak üzere toplam (71) adet trafik kazası meydana geldi. Kazalarda (56) vatandaşımız yaralandı.
 
 
İLÇE MERKEZLERİ
İlçe Merkezlerinde  (3787) araç kontrol edildi, eksiği ve kural ihlali tespit edilen (506) araç sürücüsüne trafik idari para cezası karar tutanağı tanzim edildi, (3) sürücünün sürücü belgesine geçici olarak el konuldu, (81) araç trafikten men edildi.
 
Sorumluluk alanında, belirtilen dönem içerisinde (27)’si yaralanmalı ve (20)’si maddi hasarlı olmak üzere toplam (47) kaza meydana geldi. Kazalarda (48) vatandaşımız yaralandı.
 
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
 
 
 
 
15 Kasım 2016 – 15 Aralık 2016 tarihleri arasında Uyuşturucu ile Mücadele Şube Müdürlüğünce yapılan operasyonlar.
 
15 Ekim 2016 – 15 Kasım tarihleri arasında Uyuşturucu İle Mücadele Şube Müdürlüğünce yapılan operasyonlarda: izinsiz hint keneviri yetiştirmek, uyuşturucu madde ticareti yapmak, uyuşturucu madde bulundurmak ve kullanmak suçlarından meydana gelen (86) olayda (132) şahsa yasal işlem yapıldı, (26) şahıs çıkarıldıkları Adli Makamlarca tutuklandı, (13) şahıs Adli Kontrol Kararı ile serbest bırakıldı.
 
Yapılan operasyonlar sonucunda: (17) kilo (951) gram kubar esrar, (4,8) gram toz esrar, (3) kilo (0,29) gram eroin, (264,75) gram metamfetamin, (1) kilo (0,31) gram sentetik kannobinoid (bonzai), (30) adet uyuşturucu/uyarıcı hap ele geçirildi.
 
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
 
 
 
 
 • İÇİŞLERİ BAKANLIĞI
 • KAYSERİ VALİLİĞİ
 • POLİS BAKIM VE YARDIM SANDIĞI
 • BİMER
 • GÖÇ İDARESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
 • ULUSAL ULAŞTIRMA PLATFORMU
 • TURN BACK CRIME
 • POLİS RADYOSU
 • POLİS AKADEMİSİ BAŞKANLIĞI
 • KURUMSAL E-POSTA
 • POLİS EŞLERİ DERNEĞİ