Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
Bazı Basın Yayın Kuruluşlarında Yer Alan Haber ve Yorumlara İlişkin Basın Duyurusu
06.10.2017  

 
 
-Bazı Basın Yayın Kuruluşlarında Yer Alan Haber ve Yorumlara İlişkin Basın Duyurusu- karşılaştıkları olaylalgili olarak başvuracakları telefon numaraları    
Bazı basın yayın organlarında yer alan haberlere ilişkin kamuoyunu bilgilendirme ihtiyacı duyulmuştur.
 
       İlimizde yayım yapan yerel bir gazetede 06.10.2017 günü yer alan “Kayseri’de kaza ve yaralı sayısı yükseldi ölü sayısı düştü” başlığıyla yayımlanan haberde; haber konusunun Kayseri’nin Karayolları sorumluluğunda olan yollarında meydana gelen kazalarda kaza ve yaralı sayısının artış göstermesi ile ilgili olduğu anlaşılmıştır.
İl Geneli 2016 - 2017 yılları 9 aylık ölümlü ve yaralanmalı kaza sayılarının kıyaslamalarında % 1,3 artış meydana geldiği, ölü ve yaralı sayılarında ise % 1,5 oranında artış olduğu görülmüştür.
Yapılan incelemelerde, kaza noktalarının analizi yapılarak kazaların yoğun olduğu bölgeler tespit edilmiş, kaza sayılarını azaltmak amacıyla EDS komisyonu oluşturularak, belirlenen noktalara EDS (Elektronik Denetleme Sistemleri) kurulması için çalışmalar başlamıştır.
Kaza noktalarında yoğun olduğu noktalarda Trafik ekiplerince gerek seyir halinde gerekse sabit denetimler yapılarak, kaza sayılarının azaltılması yönünde de denetimler yapılmaktadır.
 
      İlimizde yayım yapan yerel bir gazetede 06.10.2017 günü yer alan “Bu Sese Kulak Verin” başlığıyla yayımlanan haberde; haber konusunun öğrenci servislerinin denetimi ile ilgili olduğu anlaşılmıştır.
18 Eylül -05 Ekim 2017 tarihleri arasında Öğrenci Servislerinin kural ihlalleri konusunda yapılan denetlemelerde;
Trafik ekipleri ile Büyükşehir Belediyesi Zabıta ekipleri ile birlikte, İl merkezinde kayıtlı olan 814 Adet Okul Öğrenci Servisi üzerinde yapılan denetimlerde,  toplam (798) adet “S” plakalı Öğrenci servisi denetlenmiş, (23) adet fazla yolcu taşıma ve (34)’ü diğer trafik kural ihlallerinden olmak üzere toplam (57)  Okul Öğrenci Servisi araç sürücüsüne trafik idari para cezası uygulanmıştır.
Öğrenci servisleri üzerinde ALGILANAN YAKALANMA RİSKİ DUYGUSUNUN arttırılması çalışmaları devam etmektedir.
 
      İlimizde yayım yapan yerel bir gazetede 06.10.2017 günü yer alan “OKULDAN ‘O SES KAYDINA’ SUÇ DUYURUSU” başlığıyla yayımlanan haberde; haber konusunun whatsap üzerinden dağılan sesli ‘çocuğumu başka servis alacaktı’ uyarısı ile ilgili olduğu anlaşılmıştır.
      Yapılan incelemelerde, 03 Ekim 2017 tarihinde instagram, whatsap gibi sosyal medya programları üzerinden ilimizde U… isminde bir öğrencinin zorla başka bir servis minibüsüne bindirilmeye çalışıldığı ile ilgili iki adet ses kaydının okul velileri arasında paylaşıldığı tespit edilmiş ve gerekli araştırmalara başlanmıştır. Ses kayıtlarında geçen isimler, veliler ve okulla ilgili detaylı araştırmalarımızda ilimizde böyle bir olayın meydana gelmediği, F. B. İlkokulunda N. B. isminde bir velinin bulunmadığı, isminde U… olan ve ilimizde öğrenim gören öğrenci velileri ile yapılan görüşmelerde böyle bir olayla karşılaşmadıkları, okul müdürleri ve servis şoförleri ile yapılan görüşmelerde de kendilerine böyle bir bilginin gelmediği veya tanık olmadıkları öğrenilmiştir. Okulların açılış tarihi olan 18 Eylül 2017 tarihinden bugüne kadar Çocuk ve Asayiş Şube Müdürlüklerimize ve Polis Merkezi Amirliklerimize bu tür bir adli olay da intikal etmemiştir. Sosyal Medya ve diğer iletişim ağlarındaki paylaşımlar ve diğer illerimizdeki emniyet birimlerimizle yapılan görüşmelerde aynı ses kayıtlarının o illerde de paylaşıldığı bilgisine ulaşılmıştır. İlimizde çocuklar, gençler ve öğrenciler üzerinden bu tür paylaşımlar ve haberlerin yapılması aileler ve toplum üzerinde infial oluşturma çabası olarak değerlendirilmektedir. Güvenli Okul Güvenli Eğitim Projesi ile okullarımızla ilgili almış olduğumuz tedbirler kapsamında 387 personelimiz eğitimin huzurlu ve güvenli ortamda devamı için görev yapmaktadır. Görevli personelimiz aracılığıyla tüm okul yönetimleri ve servis şoförleri bu tür konularla ilgili tekrar uyarılmış ve bilgilendirilmiştir.
 
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
 
                                                    KAYSERİ İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ
 
Tel: ( 0352 ) 338 14 02 /6342                                                                           E-Posta: kayseri@egm.gov.tr   
 
 
 
 • İÇİŞLERİ BAKANLIĞI
 • KAYSERİ VALİLİĞİ
 • POLİS BAKIM VE YARDIM SANDIĞI
 • BİMER
 • GÖÇ İDARESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
 • ULUSAL ULAŞTIRMA PLATFORMU
 • TURN BACK CRIME
 • POLİS RADYOSU
 • POLİS AKADEMİSİ BAŞKANLIĞI
 • KURUMSAL E-POSTA
 • POLİS EŞLERİ DERNEĞİ