Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
Haziran Ayı Basın Bülteni
 
 
 
 
HAZİRAN AYI BASIN BÜLTENİ
 
 
15 Mayıs 2018 - 14 Haziran 2018 tarihleri arasında Çocuk Şube Müdürlüğü Faaliyetleri
 
Geleceğimizin teminatı olan eğitim çağındaki çocuk ve gençlerimizin güvenli ve huzurlu bir ortamda yetiştirilmeleri, muhtemel şiddet olayları ile diğer zararlı alışkanlıklardan korunmaları büyük önem arz etmektedir. Bu kapsamda;
1- İlimizde ana caddelerde, kavşaklarda ve halkın yoğun olarak bulunduğu yerlerde mendil satan, araba camı silerek dilencilik yapan, yayaları ve sürücüleri taciz ederek para vermeye zorlayan, tartıcılık yapan ve kağıt toplayan çocuklara yönelik yapılan çalışmalar neticesinde tespit edilen (2) çocuğun ailesine, Türk Ceza Kanununun 233. maddesinde belirtilen “Aile Hukukundan Kaynaklanan Yükümlülüğün İhlali” suçundan, (23) şahsa Kabahatler Kanunun ilgili maddesinden işlem yapılmıştır, ayrıca (18) yaşından büyük (24) şahsa Kabahatler Kanunun ilgili maddesinden işlem yapılmak üzere Zabıta Müdürlüğüne teslim edilmiştir. Toplumun huzur ve güvenliğini sağlamak amacıyla kamuoyunu rahatsız eden dilenciliği önleme çalışmaları devam etmektedir.
2- Vatandaşlarımızın mevcut huzur ve güven ortamının devamının sağlanması, çocukların etkilenebileceği her türlü zararlı faktörlerden uzak tutulması, güvenli bir eğitim-öğretim hayatı sürdürmelerinin sağlanması amacıyla 15 Mayıs 2018 tarihinde “Çocukların Korunmasına Yönelik Denetim Uygulaması” adı altında ilimiz genelinde bulunan okul önleri ve çevreleri, okul çevrelerindeki park, bahçe, metruk binalar, alkol ve tütün satışı yapılan yerler, içkili yerler, iddia ve ganyan bayileri, kahvehaneler, internet ve oyun salonları vb. yerlerde uygulama yapılmıştır. (3180) kişi sorgulanmış, aranması olan (1) şahıs yakalanmıştır. (356) okul servis aracı/sivil araç denetlenmiş (3) okul servis aracına cezai işlem uygulanmıştır. (41) tanesi internet ve playstation salonu olmak üzere (291) umuma açık işyeri/park bahçe/metruk bina kontrol edilmiş herhangi bir olumsuzluğa rastlanılmamıştır. Öğrenci ve gençlerimizin huzur ve güvenliğinin sağlaması amacıyla denetim kontrollerimiz sürekli olarak devam etmektedir.
3- Kayseri adliyesinde çocuk suçlarına bakan Cumhuriyet Savcıları ile Çocuk Şube Müdürlüğünde görevli personeller tarafından 21-25 Mayıs 2018 tarihleri arasında İl Emniyet Müdürlüğümüz kadrosunda görev yapan (32) personele yönelik Müdürlüğümüz ek hizmet binasında bulunan Şehit Polis Memuru Ahmet GEBEN Eğitim Salonunda “Çocuk Polisi Temel Eğitim Kursu” düzenlenmiştir.
4- Çocuk Şube Müdürlüğünde görevli personeller tarafından 14-18 Mayıs 2018 ile 28 Mayıs-01 Haziran 2018 tarihleri arasında 2 dönem halinde İl Emniyet Müdürlüğümüz kadrosunda görev yapan (56) personele yönelik Müdürlüğümüz ek hizmet binasında bulunan Şehit Polis Memuru Ahmet GEBEN Eğitim Salonunda “Çocuğun Cinsel İstismarının Soruşturulması Temel Eğitim Kursu” düzenlenmiştir.
5- Çocuk Şube Müdürlüğünde görevli Sosyal Çalışmacı tarafından 15 Mayıs 2018 Salı günü Müdürlüğümüz ek hizmet binasında bulunan Şehit Polis Memuru Ahmet GEBEN Eğitim Salonunda İl Emniyet Müdürlüğümüz kadrosunda görevli (50) bekar personele yönelik “Evlilikte İletişim ve Yaşam Becerileri” konusunda eğitim düzenlenmiştir.
 
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
 
 
......................................................................................................  
 
 
15 Mayıs 2018 – 14 Haziran 2018 tarihleri arasında Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce yapılan operasyonlar.
 
15 Mayıs 2018 – 14 Haziran 2018 tarihleri arasında Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce yapılan operasyonlarda, uyuşturucu madde ticareti yapmak, uyuşturucu madde bulundurmak ve kullanmak suçlarından  (102) olayda (165) şahsa yasal işlem yapıldı. Haklarında işlem yapılan şahıslardan (10)’u adli kontrol neticesi serbest kaldı, (27)’si çıkarıldıkları Adli Makamlarca tutuklandı.
 
Uyuşturucu Madde Ticareti yapmak, Uyuşturucu Madde Bulundurmak ve Kullanmak suçlarından yakalama müzekkeresi ile aranan (12) şahıs yakalandı. Yakalanan şahıslardan (10)’u ifadelerinden sonra mahkemece salıverildi, (2)’si ise tutuklandı.
 
Yapılan operasyonlarda, (1403,83)  gram Kubar Esrar, (48,21) gram Toz Esrar, (7,07) gram Eroin, (328,08) gram Metamfetamin, (92,60) gram Sentetik Kannobinoid (Bonzai), (2,45) gram Kokain, (7) adet uyuşturucu/uyarıcı Extacy hap, (6) adet uyuşturucu/uyarıcı Captagon hap ve  (170) Kök Hint keneviri bitkisi ele geçirildi.
 
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
 
 
 ......................................................................................................
 
 
 
15 Mayıs 2018 – 15 Haziran 2018 tarihleri arasında Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü faaliyetleri
 
        
15 Mayıs 2018 - 15 Haziran 2018 tarihleri arasında TDP Şube Müdürlüğünce; ÇOGEP “Genç Bakışlar Mutlu Yüzler”, Hayalimdeki Gelinliği Dikiyorum, Herkesin Bir İşi Olsun, Bir Kalbe Dokunuş, Silah Atmayalım Yaşamları Karartmayalım, Pencerem Kapım Güvenli Yapım, Sıcak Yuvam, Dilenciliği Meslek Edindirmeyelim, Telefonla Dolandırıcılık Mağduru Olmayalım, Öğrencilerimiz Geleceğimiz, Trafikte Eğitimli Çocuklar, İpeksi Dokunuş ile Sokaktan Madalyaya Uzanan Eller, Emniyetle Engelsiz Yarınlar ve At Çiftliği Proje faaliyetleri ile TDP genel faaliyet ve çalışmaları yürütülmüştür.
Yürütülen TDP genel faaliyet ve çalışmalarında; site ve apartman sakinlerine yönelik 10 huzur toplantısı, öğrencilere yönelik 6 bilgilendirme toplantısı, özel güvenlik personellerine yönelik 2 bilgilendirme toplantısı, resmi kurum ve kuruluşlara yönelik 12 bilgilendirme toplantısı, sivil toplum kuruluşlarına yönelik 5 bilgilendirme toplantısı, esnaflara yönelik 7 bilgilendirme toplantısı ve okul aile birliklerine yönelik 2 bilgilendirme toplantısı olmak üzere toplamda 34 bilgilendirme toplantısı düzenlenmiştir.
Hane, işyeri, okul, resmi kurum, özel kurum, umuma açık istirahat ve eğlence yerleri ile yüz yüze yapılan çalışmalar olmak üzere toplam 5.477 bilgilendirme faaliyeti yapılmış, 96 suç mağduru - destek ziyareti yapılmış,  sosyal desteğe ihtiyaç duyan çocuk ve gençlerimize yönelik 7 sosyal etkinlik düzenlenmiş, nişan, düğün, işyeri açılışı ve taziye olmak üzere 109 sosyal etkinliğe katılım sağlanmış, 1 özel gün ziyareti yapılmış, engelli, sokak çocuğu, yaşlı ve yardıma muhtaç vatandaşlarımıza yönelik olarak da 255 sosyal yardım faaliyeti yapılmıştır.
 Mahalle Polislerine sorumluluk bölgelerinde mahalle sakinlerince bildirilen sorunlarla ilgili olarak emniyet birimlerine 10 bildirim ve belediyelere 24 bildirim olmak üzere toplamda 34 bildirimde bulunulmuştur.
2018 yılı ÇOGEP “Genç Bakışlar Mutlu Yüzler” Projesi kapsamında: Şehirde Birlikte Yaşama Kültürü Oluşturulması ve Okullarda Bilgilendirme Faaliyetleri ile ilgili olarak Hacivat Karagöz Gölge Oyunu okullarımızda öğrencilerin izlenimine sunulmaya başlanmıştır. Ayrıca Sanaldan Dünyadan Gerçek Hayata Hobi Bahçesi faaliyeti ile ilgili 9 Mayıs Çarşamba günü 40 öğrencinin katılım ile 500 adet fide hobi bahçesine ekilmiş olup öğrencilerle birlikte hobi bahçesi faaliyeti sürdürülmektedir. Meslek Edindirme Faaliyetleri kapsamında Düz Dikiş Makinacılığı Kursu 20 kursiyerin katılımıyla 12 Haziran 2018 tarihinde Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ve Kocasinan Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ortaklığında uygulamaya konulmuştur.
15 Mayıs 2018 – 15 Haziran 2018 tarihleri arasındaki TDP proje, genel faaliyet ve çalışmalarında toplam 20.108 vatandaşımıza ulaşılmış ve 5.500 adet broşür, afiş, sticker vb. bilgilendirme ve bilinçlendirme materyalleri dağıtılmıştır. 
 
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
 
 
.....................................................................................................
 
 
01 Mayıs 2018  - 31 Mayıs 2018 tarihleri arasında Trafik Faaliyetleri
 
 
TRAFİK DENETLEME ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 
Müdürlüğümüz trafik ekiplerince ilimizde yapılan uygulamalarda, (26.278) araç kontrol edildi. Eksikliği görülen (4.380) araca trafik idari para cezası karar tutanağı tanzim edildi. Alkollü araç kullanmaktan ve 100 Ceza Puanını doldurmaktan  (94) sürücünün sürücü belgesine geçici olarak el konuldu. (266) araç çeşitli suçlardan trafikten men edildi.
 
Sorumluluk alanında, belirtilen dönem içerisinde (231)’i yaralanmalı ve (310)’u maddi hasarlı olmak üzere toplam (541) adet trafik kazası meydana geldi. Kazalarda (371) vatandaşımız yaralandı.
 
BÖLGE TRAFİK DENETLEME ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 
Trafik denetimlerinde kontrol edilen  (38.468) araçtan eksiği veya kural ihlali tespit edilen (5.046) araca trafik idari para cezası karar tutanağı tanzim edildi. Alkollü araç kullanmaktan ve 100 Ceza Puanını doldurmaktan (9) sürücünün sürücü belgesine geçici olarak el konuldu. (407) araç çeşitli suçlardan trafikten men edildi.
 
Sorumluluk alanında, belirtilen dönem içerisinde (55)’i yaralanmalı ve (50)’si maddi hasarlı olmak üzere toplam (105) adet trafik kazası meydana geldi. Kazalarda (118) vatandaşımız yaralandı.
 
İLÇE MERKEZLERİ
İlçe Merkezlerinde  (6.570) araç kontrol edildi, eksiği ve kural ihlali tespit edilen (704) araca trafik idari para cezası karar tutanağı tanzim edildi, Alkollü araç kullanmaktan ve 100 Ceza Puanını doldurmaktan (10) sürücünün sürücü belgesine geçici olarak el konuldu. (61) araç çeşitli suçlardan trafikten men edildi.
 
Sorumluluk alanında, belirtilen dönem içerisinde (17)’si yaralanmalı ve (14)’ü maddi hasarlı olmak üzere toplam (31) kaza meydana geldi. Kazalarda (35) vatandaşımız yaralandı.
 
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
 
 
 
 • İÇİŞLERİ BAKANLIĞI
 • KAYSERİ VALİLİĞİ
 • POLİS BAKIM VE YARDIM SANDIĞI
 • BİMER
 • GÖÇ İDARESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
 • ULUSAL ULAŞTIRMA PLATFORMU
 • TURN BACK CRIME
 • POLİS RADYOSU
 • POLİS AKADEMİSİ BAŞKANLIĞI
 • KURUMSAL E-POSTA
 • POLİS EŞLERİ DERNEĞİ