Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
İLÇEMİZ
 
İlçenin Tarihi
 
 
Bünyan yöresinde yerleşimin M. Ö. 4.000 – 1.200 yıllarında Etilere kadar dayandığı ilçeye bağlı mahallelerdeki mevcut mağara ve kalıntılardan anlaşılmaktadır. Tarih boyunca bölge hangi kültür ve medeniyetin hakimiyeti altına girmişse Bünyan da o kültür ve medeniyetin etkisi altında kalmıştır. Bünyan’da kimliğini koruyan tarihi eserler genellikle Selçuklular dönemine aittir. Sultanhanı ve Karatay mahallelerindeki kervansaraylar önem arz etmektedir.
Bünyan ilçesi idari olarak kurulmadan önce, Sarımsaklı isminde bir nahiye idaresi söz konusudur. Sarımsaklı nahiyesinde 1895 yılında, Osmanlı padişahı II. Abdülhamit döneminde Kaymakamlık teşkil edilmiş ve Padişahın ismine izafeten Bünyan-ı Hamit (Hamidiye) adı verilerek kaza olarak kurulmuştur. Bünyan, Arapça ’da “ bina, yapı’’ anlamına gelmektedir. 1908 yılında Hamit kelimesi kaldırılarak ismi Bünyan olarak değişmiştir ve 1914 yılında mülki olarak Sivas ilinden ayrılıp Kayseri’ ye bağlanmıştır.
 
Coğrafi Yapısı
 
Bünyan, İç Anadolu Bölgesinin doğusunda yer almaktadır. İlçenin kuzeyinde Sarıoğlan ve Akkışla, güneyinde Tomarza ve Talas, doğusunda Pınarbaşı, batısında Kocasinan ve Melikgazi ilçeleri ile sınırları olup 1.188 km2 (1.188.000 dekar) yüzölçümüne sahiptir.
 
İlçenin iklimi karasal iklim olup, yazları sıcak ve kurak, kışları ise soğuk, sert ve yağışlıdır.
 
İlçenin yerleşim yeri, 1.900m yüksekliği olan Koramaz Dağı’nın kuzey yamaçlarıdır. İlçe merkezinin yüksekliği 1.340 metredir. İlçenin sınırları içerisinde Tuzhisar Mahallesinde Tuzla tabii gölü, Topsöğüt Mahallesinde “Taçın Suyu” ve ilçe merkezinde Boğaz mevkiinden akan “Bükderesi”  bulunmaktadır. Ayrıca Pınarbaşı mevkiinde, ilçe merkezine içme suyunun sağlandığı, kaynak bulunmaktadır.
 
 
  • Kurumsal E-Posta
  • Polsan
  • Polis Radyosu